وب‌سایت پی وی برق

انعقاد قراردادهای دوجانبه خرید و فروش برق

انعقاد قراردادهای دوجانبه خرید و فروش برق

پی وی برق،

جستجو در مطالب سایت

پیوندهای مفید

تبلیغات

اعلام پیش نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه فروش برق به گفته مدیرعامل شرکت توانیر در سال ۹۷

مدیرعامل شرکت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه برق را تشریح کرد. به‌گفته آرش کردی، نرخ‌های ترانزیت برق در قراردادهای دوجانبه منطقی نیست و باید اصلاح شود؛ چراکه این موضوع یکی از مهم‌ترین پیش‌نیازهای انعقاد قراردادهای دوجانبه به‌ شمار می‌رود. به‌ گزارش «ایرنا»، وی افزود: انتقال برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی در بستر شبکه‌ای انجام می‌شود که نگهداری و توسعه آن هزینه دارد.

پیش‌نیاز انعقاد قراردادهای دوجانبه برق

انتقال برق از نیروگاه‌های بخش خصوصی در بستر شبکه‌ای انجام می‌شود که نگهداری و توسعه آن هزینه دارد. این شبکه در اختیار توانیر و باید هزینه‌های آن را پرداخت کند. به‌گفته کردی، در بهمن ماه ۱۳۹۴ هیات وزیران، وزارت نیرو را مکلف کرد شرایط را برای مشترکانی که برق مصرفی آنها بالای پنج مگاوات است و مایلند همه یا بخشی از انرژی برق موردنیاز خود را از طریق نیروگاه‌های متعلق به خود، بورس انرژی و یا قراردادهای دوجانبه با نیروگاه‌ها تامین کنند، فراهم آورد. به دنبال این مصوبه، وزارت نیرو قراردادهای دوجانبه برق را فعال کرد که در نتیجه عقد قرارداد فروش برق بین نیروگاه‌ها و مصرف‌کنندگان به‌صورت مستقیم امکانپذیر شد.

براساس این گزارش کاهش ۲۰ درصدی هزینه‌های تولید صنایع از محل برق مصرفی، امکان پرداخت توافقی و منعطف و همچنین تضمین دریافت برق به‌صورت پایدار و مطمئن توسط مدیریت شبکه از مزایای این طرح است. نخستین قرارداد دوجانبه فروش مستقیم برق بین نیروگاه شهید منتظری و شرکت فولاد مبارکه‌ اصفهان در آذرماه سال ۹۴ امضا شد که براساس آن ۲۰۰ مگاوات از برق نیروگاه به‌طور مستقیم به فولاد مبارکه فروخته شد.

بعد از این، چند قرارداد دیگر نیز در بورس انرژی برای خرید مستقیم برق انجام شد. در همین خصوص محمدعلی وحدتی، رئیس هیئت‌ مدیره سندیکای شرکت‌های تولیدکننده برق پیش از این اعلام کرد که قراردادهای دوجانبه امضا شده اما اکنون همه معاملات متوقف شده است و نیروگاه‌ها ملزم شده‌اند برق تولیدی خود را فقط به دولت عرضه کنند.

مدیرعامل توانیر در این ارتباط معتقد است طرح قراردادهای دوجانبه نیاز به اصلاح نرخ ترانزیت برق دارد. وی با یادآوری اینکه نگهداری و توسعه شبکه برق و تامین هزینه های آن، گفت: برای نرخ ترانزیت برق استانداردهای جهانی تعریف شده که نرخ‌های کنونی ما با آن فاصله دارد. مدیرعامل توانیر در پاسخ به این پرسش که در صورت تغییر نرخ ترانزیت، آیا این قرارداد‌ها همچنان برای مصرف‌کنندگان به‌صرفه خواهد بود، گفت: در صورت اصلاح نرخ ترانزیت، قیمت برق برای مصرف‌کنندگان از آن چیزی که اکنون به‌طور مستقیم از شبکه خریداری می‌کنند، اضافه‌تر نخواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *