وب‌سایت پی وی برق

انعقاد قراردادهای دوجانبه خرید و فروش برق

انعقاد قراردادهای دوجانبه خرید و فروش برق

پی وی برق،

جستجو در مطالب سایت

پیوندهای مفید

تبلیغات

صحبت‌های صریح معاون برق حرارتی از وضعیت فعلی اقتصاد برق

صحبت‌های صریح معاون برق حرارتی از وضعیت فعلی اقتصاد صنعت برق

صنعت برق نمی‌تواند منتظر کمک‌های مالى از منابع خزانه بماند/ صنعت برق نیازمند ایجاد منابع درآمدی جدیدی است/ صنعت برق نباید به بودجه دولت متکی باشد

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی گفت:‌ در شرایط فعلی کشور که دولت شدیدا درگیر ویروس کرونا است مدیران نباید منتظر منابع خزانه باشند. آن‌ها بایستی با ایجاد منابع درآمدی جدید و اصلاح اقتصاد صنعت برق، فعالیت‌های خود را به ویژه در بخش تولید به صورت بی‌وقفه ادامه دهند.

به گزارش پایگاه خبری برق حرارتی، ناصر اسکندری در جریان بازدید از نیروگاه شهید سلیمی نکا با تاکید بر اینکه به هر طریق ممکن در تلاش برای تامین نقدینگی مورد نیاز هستیم، گفت: در طی چند سال گذشته درآمدهای این صنعت از محل فروش برق مستقیما وارد خزانه می‌شود که در ظرف دو و سه ماه اخیر بر اثر بروز برخی اتفاقات تامین منابع مورد نیاز صنعت برق مطابق نیاز صورت نگرفته است.

وی یادآور شد: اصلاح اقتصاد صنعت برق و عدم اتکای آن به بودجه کشور تاکید گردیده اما این مهم هیچگاه محقق نشده است. در حال حاضر جبر محیطی ما را وادار به انجام این مسئله اساسی کرده است. در شرایط فعلی باید چنین نگاهی داشته باشیم که بایستی این صنعت، اقتصاد خود را در فضای دیگری سروسامان بدهد.

صنعت برق باارزش‌ترین کالای قابل خرید و فروش در کشور

اسکندری با تاکید بر اینکه صنعت برق باارزش‌ترین کالای قابل خرید و فروش در کشور را تولید و عرضه می‌کند، ادامه داد:‌ بنابراین بایستی این کالا را به خوبی و اقتصادی عرضه کنیم. در حال حاضر باید ارائه برق در بازار بورس و قیمت حاصل از این بخش را با هوشمندی دنبال کنیم. باید به دنبال کاهش هزینه و راهکارهای همچون قراردادهاى دو جانبه و سایر روش‌هاى درآمدزایی در این بخش برویم.

وی افزود: صنعت برق حرارتی افتخارات بزرگی در حوزه‌های فنی کسب کرده است که انصافا هر یک از آن بار آموزشی برای دانشگاه‌ها دارد و در فضای علمی کشور قابل ارائه است. بنابراین بایستی این توانمندی و افتخارات را در حوزه‌های دیگر به ویژه در زمینه سامان‌دهی اقتصاد برق آغاز کنیم.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتى خاطر نشان کرد: در حال حاضر دولت شبانه‌روز در تلاش برای خدمت‌ رسانی به مردم است و درگیر مسئله مهمی به نام کرونا شده که یک هزینه ناخواسته را به کشور تحمیل کرده است؛ طبیعتا در چنین شرایطی اصلا انتظار نداریم دولت مسئله کرونا را کنار گذاشته و مشکلات صنعت برق را حل کند.

وی ادامه داد:‌ در حال حاضر به دلیل شیوع بیماری کرونا شاید این بخش اولویت اول دولت نباشد ولی ما هم نمی‌توانیم این صنعت حیاتی را که وقفه ناپذیر است تعطیل کنیم. در بخش تولید ما نمی‌توانیم تنها به مسئله حقوق اکتفا کنیم؛ چرا که بخش تعمیرات اساسی و سرویس و نگهداری از نیروگاه به عنوان یک موجود زنده از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

مسئله مهم: ایجاد منابع جدید برای صنعت برق

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی اضافه کرد: برای انجام تعمیرات نیروگاه‌ها شاید نتوانیم همانند گذشته به منابع خزانه امیدوار باشیم اما آزادی عمل فراوانی برای انجام اینگونه اقدامات وجود دارد و بایستی منابع جدیدی را برای صنعت برق ایجاد کنیم. همان مسئله مهمی که در دوره‌های قبلی محقق نشد ولی جبر محیط ایجاب می‌کند که امروز حتما باید به سمت این بخش حرکت کنیم.

اسکندری با تاکید بر اینکه قیمت فروش برق بسیار پایین‌تر از قیمت تمام شده می‌باشد، عنوان کرد:‌ تا پیش از این براساس یک امر نانوشته نیروگاه‌های دولتی به سمت بورس نمی‌رفتند ولی در حال حاضر توصیه مهم ما این است که نیروگاه‌های دولتی حتما به این سمت و سو حرکت کنند. کما اینکه با پیشنهادات صنعت برق و تصویب هیئت دولت مقرر شده است تا مصرف کنندگان بزرگ بالای پنج مگاوات برق خود را از بورس خریداری کنند.

معاون راهبری تولید شرکت برق حرارتی عنوان کرد: براساس تکلیف دولت از سال آینده مصرف کنندگان بالای یک مگاوات نیز باید برق خود را از بورس خریداری کنند، بنابراین بایستی از همین امروز آمادگی لازم برای عرضه برق خود را در بورس داشته باشیم.

اسکندری خواستار ورود نیروگاه‌های دولتی به قراردادهای دوجانبه شد و افزود:‌ بایستی از فرصت‌های پیش‌رو که به خوبی می‌تواند در سامان‌دهی اقتصاد برق اثرگذار باشد استفاده کنیم.​

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *